راهبند الکترومکانیکال پاسارگاد مدل PRBV17G

مشخصات فنی
ابعاد و وزن
طول مقطع450 میلی متر
عرض مقطع405 میلی متر
ارتفاع1111 میلی متر
وزن60 کیلوگرم
حداکثر طول تیرک6 متر
ویژگیهای الکتریکی
برق مصرفیتک فاز (1ph) – 220 ولت – متناوب (VAC 220)
حداکثر آمپر مصرفی 1 آمپر (1A)405 میلی متر
توان مصرفی500 وات (0.5KW) 0.5 HP
مدار برق
مدار برق قدرتفیوز مینیاتوری تک فاز 10Aاینورتر 0.5 HP یا 0.4KW جهت:
• تبدیل برق تک فاز به 3 فاز جهت الکتروموتور3 فاز
• تنظیم دور الکتروموتور
• محافظت کامل از الکتروموتور
• راه اندازی و ایست الکتروموتور بدون ضربه (SOFT DRIVE)
منبع تغذیه یا ترانس500MAیا0.5A و 200-24ACمدار فرمان کامل مجهز به گیرنده ریموت 2 کانال با قابلیت کددهی حداکثر 200 عدد ریموت کنترل
توضیحات

راهبند الکترومکانیکال پاسارگاد مدل PRBV17G هفدهمین طرح راهبند پاسارگاد است که با قوای محرکه الکتروموتور و گیربکس عمل میکند. طراحی و ساخت این راهبند به طور کامل توسط کارشناسان ایرانی انجام شده و در شرایط تردد دائم و اقلیم های بسیار متفاوت عزیزمان ایران عملکردی کاملا مطلوب و کم استهلاک طی سالهای گذشته تا کنون داشته است.

در طراحی راهبند های الکترومکانیکال پاسارگاد چند اصل مهم رعایت شده که باعث عملکرد مطلوب آنها گردیده است.

اصل اول:

در مدار برق قدرت راهبندهای الکترومکانیکال پاسارگاد از اینورتر یا مبدل فرکانس و الکتروموتور 3 فاز استفاده شده است.

مزایای استفاده از الکتروموتور 3 فاز در راهبند:

همانطور که همه و بویژه اهل فن میدانند الکتروموتور 3 فاز الکتروموتور صنعتی بوده و استهلاک بسیار کمتری در شرایط کاری راهبند ها دارد.

دستگاه راهبند به دلیل استارت و استوپهای مداوم بویژه در شرایط ترددی دائم نیاز به الکتروموتوری دارد که در این شرایط دوام بالایی داشته باشد. در الکتروموتور 3 فاز راه اندازی فقط با میدان مغناطیسی حاصل از سیم پیچها انجام شده و نیاز به مکانیزم های راه انداز مختلف مثل کلاچ و خازن در الکتروموتور های تک فاز و یا ذغالهای گرافیتی در موتورهای DC و … نیست. بنابراین استهلاک بسیار کمتری نسبت به بقیه انواع الکتروموتور دارند.

حال میپردازیم به مزایای استفاده از اینورتر :

1- تبدیل برق تک فاز به 3 فاز – واضح است که تمام محل های نصب راهبند برق 3 فاز ندارند بنابراین بهتر است که برق تغذیه آن تک فاز باشد.

2- کاهش مصرف انرژی

3- ایجاد امکان تغییر دور الکتروموتور و در نتیجه آن تغییر سرعت بالا و پایین رفتن تیرک

4- راه اندازی و ایست الکتروموتور بدون ضربه و با سرعت افزایشی یا کاهشی.( Soft Drive)

اصل دوم:

مکانیسم بالانسینگ گشتاور تیرک:

همانطور که میدانیم هدف از ساخت و نصب راهبند گردش 90 درجه ای یک اهرم با طولهای متفاوت می باشد که این طول بستگی به عرض مسیری دارد که تردد آن به وسیله راهبند کنترل میگردد.

تیرک یا همان اهرم راهبند دارای وزن است که آن هم بر اساس قوانین فیزیک و مکانیک برای گردش 90 درجه ای خود نیاز به گشتاور محرک به مقدار بیشتر از حاصل ضرب وزن کل اهرم در فاصله گرانیگاه تا مرکز گردش آن دارد.وظیفه قوای محرکه (الکتروموتور و گیربکس) ایجاد این گشتاور است. در راهبندهای پاسارگاد سیستم بسیار کم استهلاک و قابل تنظیم است تقریبا 90 درصد گشتاور مورد نیاز گردش تیرک را تامین می نماید و قوای محرکه بقیه آن را تامین می کنند. پرواضح است این امر باعث کاهش چشمگیر مصرف انرژی و استهلاک قوای محرکه راهبند میشود.